Vandring och övernattningstur
Testa din utrustning och dina kunskaper
Om kursen:
Detta är en liten vandring och övernattningskurs för dig som har egen utrustning men vill testa om den och dina kunskaper håller innan man tar turen till fjället på riktigt.
Under våren arrangerar Naturtid tre stycken kvällskurser i fjällvandring för nybörjare. Detta är en fjärde och avslutande kurs utomhus som går ut på att du ska kunna testa din utrustning och dina nyinskaffade kunskaper på ett tryggt och säkert sätt, innan man ger sig ut på fjället.
Kursen är öppen för alla men det är ett stort plus om du varit med på någon eller några av det kurser vi tidigare haft under våren.
Innehåll:
Du kommer att själv få prova så mycket som möjligt praktiskt, men vi finns där för frågor, vägledning, inspiration och trygghet. Vi kommer att arbeta med alla moment i en fjällvandring och ge mycket tips och trix som kan underlätta en fjälltur.
Datum och plats:
Datum kommer snart.
Turen kommer att genomföras i göteborgsområdet. Exakt plats är inte bestämd ännu, men vi kommer sträva efter att vara i ett område som påminner så mycket som möjligt om fjällnaturen.
Pris:
Kommer snart
Bokningsinformation:
Studieförbundet Vuxenskolan: Bokas via deras hemsida. Länk till hemsidan under “boka plats nu”-knappen. Ett svarsmail med ytterliggare infomation bekräftar bokningen.
Recensioner om Naturtid
UTMÄRKT Baserat på 42 recensioner Publicerat på Anton SjögrenTrustindex verifierar att den ursprungliga källan till recensionen är Google. Gick deras kurs "tälj för köket". Väldigt bra handledare som lärde ut på ett lättillgängligt sätt för alla erfarenhetsnivåer. Kan bara rekommendera folk att gå kurs med dem!Publicerat på Anna HedenrudTrustindex verifierar att den ursprungliga källan till recensionen är Google. En väldigt inspirerande täljkurs! Kunniga och engagerade ledare och en mysig plats för kursen, vid Nääs. Vi fick pröva både yxa och olika knivar och att tälja i olika träslag. Rekommenderas varmt till alla som vill testa att tälja, få ny kreativ inspiration eller bara en trevlig dag ute i fin miljö!Publicerat på Emil GripenbergTrustindex verifierar att den ursprungliga källan till recensionen är Google. Jag var på täljkurs vid Nääs och det var super bra !Publicerat på Robert MattssonTrustindex verifierar att den ursprungliga källan till recensionen är Google. Vi hade en fantastisk dag med täljkurs i mars, härliga och duktiga ledare som gav grunderna och inspirerade till att tälja mer. Uppskattade råden kring hur man kan underhålla sina knivar med små medel.Publicerat på Emma BTrustindex verifierar att den ursprungliga källan till recensionen är Google. Täljkurs vid Härlanda tjärn = en riktigt bra dag! Vi var en ganska liten grupp där alla fick tips på sin egen nivå. Så skönt att sitta i skogen vid en brasa och tälja! Naturtid har instruktörer som är både duktiga och jättetrevliga. Rekommenderas varmt! 😊👍Publicerat på Annette PerjansTrustindex verifierar att den ursprungliga källan till recensionen är Google. En fantastiskt fin dag i underbar miljö, där vi fick lära oss grunderna för kajakpaddling. Hanna och Tobias är pedagogiska, lugna och trygga med mycket stor kunskap och fick oss att prestera mer och bättre än vad vi själva trodde innan. Kan varmt rekommendera en dag tillsammans med Naturtid.Verifierad av: TrustindexTrustindex verifierade märket är den universella symbolen för förtroende. Endast de bästa företagen kan få det verifierade märket med ett omdöme över 4.5, baserat på kundrecensioner under de senaste 12 månaderna. Läs mer
Kontakta oss
Om ni har frågor, idéer eller tankar är det bara att höra av sig till oss. Om vi inte svarar med det samma kan det betyda att vi är ute på långtur, men mailen checkas alltid direkt när vi kommer hem.
Vi ses där ute!
Naturtid AB
- kontakt@naturtid.se
- 076 889 58 40 / 079 349 90 63
- Facebook/naturtid.se
- Instagram/naturtid.se
- Org.nr: 559228-1215
- Allmänna villkor och sekretesspolicy
Naturtids villkor och sekretesspolicy.